Szukaj
do kasy suma: 0,00 zł

Akcesoria do przesadzania

Kto chociaż raz spotkał na swej drodze bonsai – miniaturowe drzewko, nie przeszedł obok niego obojętnie. Sztuka miniaturyzowania drzew, która przywędrowała do nas z Japonii od zawsze budziła zachwyt nie tylko ogrodników, stąd profesjonalne uprawy ogrodnicze, ale i hobbystyczne, wynikające z miłości do roślin i sztuki ogrodniczej. Jeśli jesteś posiadaczem bonsai lub zamierzasz drzewko zakupić, pewnie czeka Cię jego przesadzanie.

Przesadzanie bonsai – czy to konieczne?

Drzewko bonsai rośnie w niewielkiej, płaskiej doniczce w ograniczonej ilości podłoża, dlatego, by stworzyć mu optymalne warunki do rozwoju, a także formowania, należy drzewku przycinać korzenie, przesadzać do świeżego podłoża i w zależności od potrzeb, nieco większego pojemnika. Młode rośliny przesadzamy co 2 lata, a starsze co 3-5 . Nie jest to regułą, ponieważ przesadzaniem bonsai należy się zająć, kiedy korzenie nie mieszczą się w doniczce, są zbite i przerośnięte, a podczas podlewania woda nierównomiernie wsiąka. Złota zasada – wczesna wiosna, przed rozpoczęciem okresu wegetacyjnego, to idealna pora na przesadzanie drzewek bonsai, unikniemy wtedy narażenia drzewka na choroby i pasożyty, bo budzące się do życia roślina, szybciej się regeneruje i lepiej rośnie.

Akcesoria do przesadzania drzewek bonsai

Za nim zabierzesz się do przesadzania rośliny, zgromadź potrzebne akcesoria: sitka do przesiewania podłoża, szufelki, nożyczki, pazurki z pęsetą, miotełkę z włókien kokosowych, a także odkażoną doniczkę do bonsai i odpowiednie podłoże. Wszystkie te niezbędne narzędzia i akcesoria do przesadzania bonsai dostaniesz w naszym sklepie. Teraz możesz zabrać się do pracy!

Jak przesadzać bonsai? Używaj odpowiednich akcesoriów!

Podłoże należy przesiać. Jeśli używasz tylko akadamy, użyj trzech rodzajów sita, by uzyskać ziemię drenażową na spód, średniej faktury na środkową warstwę i najdrobniejszą - wierzchnią. Delikatnie wyciąg bryłę korzeniową, przy pomocy miotełki i pazurków, oczyść je ze starego podłoża i rozplącz, a następnie wypłucz korzenie (nie płukaj korzeni drzewek iglastych). Na dnie doniczki umieść siatkę drenażową, wsyp drenaż (wcześniej możesz przymocować drutem drzewko do dna doniczki), włóż roślinę (pamiętaj o wcześniejszym przycięciu korzeni - nie więcej niż 30 %) i uzupełniaj doniczkę podłożem delikatnie uciskając go wokół korzeni. Wyrównaj powierzchnię kokosowa miotełką, podlej bonsai i odstaw w miejsce mniej nasłonecznione i pozbawione przeciągów. Pozwól drzewku spokojnie się regenerować po przesadzeniu. Po 3-6 tygodniach rozpocznij nawożenie (nawozy do bonsai dostaniesz w naszym sklepie), a potem to już tylko czysta przyjemność i cierpliwość przy formowaniu bonsai.

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl