Szukaj
do kasy suma: 0,00 zł

Doniczki bonsai

Każdy gatunek drzewa, zminiaturyzowany poprzez odpowiednie formowanie i pielęgnację nosi nazwę bonsai (bon - płaska taca, sai - roślina). Ta orientalna sztuka hodowli drzewek ma swoje korzenie w starożytnych Chinach, jednak spopularyzowana została przez Japończyków, którzy w VIII wieku n.e. zajęli się bonsai i to oni są uważani za propagatorów sztuki miniaturyzowania drzew, a ponieważ moda na orient zawitała do Europy, trudno się dziwić, że wielbicieli bonsai i w Polsce przybywa z roku na rok.

Doniczka + drzewko – dwa podstawowe elementy, bez których bonsai nie mogłoby istnieć

Zwykle skupiamy się na wyborze rośliny, ale to doniczka jest tym ważnym elementem, od którego zależy powodzenie naszego przedsięwzięcia i spójność wizualna kompozycji ( pamiętaj, że bonsai to sztuka). Doniczka do bonsai nie może być przypadkowym wyborem, bo za styl bonsai odpowiada właśnie odpowiednio dobrana do drzewka doniczka. Ze względu na proces miniaturyzacji doniczka bonsai powinna być tylko nieco większa od bryły korzeniowej drzewka. Kształt doniczki zależy od tego, do jakiego krajobrazu ma nawiązywać i tak kwadratowe i prostokątne doniczki bonsai - góry i pola i drzewka wyprostowane; okrągłe i owalne – brzegi jeziora i drzewka pochylone lub z wygiętym pniem; duże, płaskie owalne – do kompozycji grupowych.

Szkliwione czy matowe doniczki do bonsai?

I znowu wszystko zależy od drzewka. Szkliwione będą odpowiednie dla drzew liściastych o połyskujących liściach, matowe do iglastych o matowych igłach. Kolor doniczki bonsai jest równie ważny jak cała reszta i przy wyborze oprócz własnych upodobań, należy zwrócić uwagę na spójność barw całej kompozycji. Jeśli już wybrałeś drzewko i przeczytałeś ten króciutki przewodnik...to wystarczy zajrzeć do naszej oferty i kupić odpowiednią doniczkę do bonsai. Jeśli z miłością podejdziesz do tej niełatwej, to efekty mogą okazać się spektakularne.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl