Szukaj
do kasy suma: 0,00 zł

Doniczki nieszkliwione

Sztuka miniaturyzowania drzew narodziła się w Chinach, spopularyzowana została przez Japończyków, a miłośników znalazła wśród Europejczyków. Bonsai - drzewko i płaska taca (donica), dwa elementy, bez których ta orientalna sztuka ogrodnicza nie mogłaby funkcjonować. Zwykle skupiamy się na wyborze odpowiedniej do bonsai rośliny, a doniczkę traktujemy tylko jako miejsce dla podłoża i to jest podstawowy błąd jaki popełniają początkujący hodowcy.

Doniczki do bonsai - powodzenie w hodowli i wizualna spójność kompozycji

Kształt, wielkość, materiał, te wszystkie elementy należy wziąć pod uwagę przy wyborze doniczki do hodowli bonsai. Pamiętając o tym, że sztuka miniaturyzowania drzew polega na tym, by wyhodować okaz wizualnie jak najbardziej zbliżony do rosnącego w naturze, a zgodnie ze starożytną filozofią, w harmonii z naturą, wybieramy doniczki wykonane z surowców mineralnych występujących w przyrodzie. Drzewko wraz z odpowiednio dobraną doniczką ceramiczną tworzy dopiero spójną całość.

Doniczki nieszkliwione czy szkliwione - jakie wybierać?

Jeśli zależy nam na otrzymaniu kompozycji jak najbardziej naturalnej, wybieramy doniczki nieszkliwione do bonsai. Surowa stylistyka bardzo dobrze komponuje się ze wszystkimi gatunkami roślin i stylami w jakich hodowla jest prowadzona. “Bonzaisci” uważają, że iglaste drzewka z matowymi igłami wręcz wymagają doniczek nieszkliwionych, by podkreślić swój urok. Doniczka kształtem ma nawiązywać do krajobrazu. Prostokątne i kwadratowe - góry i pola i drzewko o wyprostowanym pniu. Okrągłe i owalne, brzegi jezior i drzewka o pniu nachylonym. Owalne, płaskie - do kompozycji grupowych.

Zalety nieszkliwionych donic do bonsai

Porowata powierzchnia doniczki nieszkliwionej zapewnia przepływ powietrza, dzięki temu bryła korzeniowa jest lepiej dotleniona. Nieszkliwione doniczki mają zdolność absorbowania wilgoci, zmniejszając tym samym ryzyko przelania korzeni. Są też dobrym wskaźnikiem, czy drzewko należy podlać. Całkowicie sucha doniczka oznacza konieczność podlania rośliny. W istocie, to jaką doniczkę do bonsai wybierzemy, zależy od naszego poczucia estetyki, wymagań hodowlanych danego gatunku roślin i własnych doświadczeń. Piękno doniczki nieszkliwionej do bonsai tkwi w jej prostocie.

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl