Szukaj
do kasy suma: 0,00 zł

Nawozy i preparaty

Sztuka miniaturyzowania drzew zawitała do Europy wraz ze wzrostem zainteresowania i modą na “orient”. Wszystko, co kojarzy się z kulturą i sztuką Dalekiego Wschodu wzbudza podziw i znajduje coraz szersze grono miłośników i naśladowców, stąd też i bonsai cieszy się coraz większym powodzeniem. Hodowla miniaturowego drzewka nie jest rzeczą prostą, wymaga cierpliwości i znawstwa tematu, ale własnoręcznie wyhodowane bonsai jest chlubą właściciela i powodem zazdrości znajomych.

Jak każda roślina doniczkowa, bonsai potrzebuje nawożenia

Ziemia, światło, woda - podstawa uprawy miniaturowych drzewek, ale nawożenie jest niezbędnym elementem hodowli roślin doniczkowych, w przypadku bonsai i niewielkiego pojemnika, w którym rośnie, nawóz do bonsai jest po prostu konieczny, by zapewnić optymalne warunki wzrostu i rozwoju drzewka. Z niewielkiej ilości podłoża drzewko bardzo szybko “wyciąga” składniki mineralne, dlatego należy je w okresie wegetacyjnym rośliny regularnie uzupełniać. Nie nawozimy także drzewka na 3 tygodnie przed i trzy po przesadzeniu.

Nawozy do drzewek bonsai w płynie czy granulkach?

Forma nawozu nie ma tu istotnego znaczenia. Ważne, by był to nawóz zawierający trzy podstawowe składniki: azot, fosfor i potas. Kupując nawóz przeznaczony do bonsai, mamy gwarancję, że ilość tych składników jest dostosowana do wymagań miniaturowych drzewek. Nawozy do bonsai stosujemy zgodnie z zaleceniami na etykiecie, by uniknąć przenawożenia rośliny i w efekcie jej obumarcia. W przypadku nawozu granulowanego ryzyko jest mniejsze, granulki stopniowo uwalniają składniki, nawóz płynny dodaje się do wody do podlewania, stąd łatwiej o nim pamiętać. Oprócz nawozów do pielęgnacji drzewek przydadzą się preparaty do bonsai, takie jak pasta na rany (pomaga w gojeniu miejsc po przycinaniu) czy preparat stymulujący wzrost rośliny w przypadku nikłego przyrostu.

W naszym sklepie dostaniecie odpowiednie nawozy i preparaty do hodowli drzewek bonsai, by cieszyć się ich pięknem jak najdłużej. Mitem jest, że bonsai nie potrzebuje nawożenia, karłowatość zawdzięcza ono nie brakowi składników mineralnych, ale odpowiedniemu przycinaniu i drutowaniu prawidłowo nawożonego drzewka - na tym polega sztuka bonsai.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl